• 01734533997
  • 09118737556
لوگو آلفاچیپ
مشاوره ، طراحی و تولید تجهیزات الکترونیک

در چند دهه اخیر استفاده از تجهیزات برقی به قدری زیاد شده که همه ما در اطرافمان بدون شک یک یا چند عدد از این تجهیزات مثل یخچال ، تلویزیون ، اسپیلت ، جاروبرقی و… را در اختیار داریم و زندگی بدون این تجهیزات بسیار برای بشر سخت شده است.

در سالهای اخیر احتمالا جمله تجهیزات برقی شانسی است، به گوشتان رسیده است. واقعا چرا این جمله به شکل یک بحران درآمده است؟ آیا ما توانایی تولید نداریم؟ علم کافی برای طراحی نداریم؟ چه چیزی باعث شده مردم اعتمادشان را به این تجهیزات از دست بدهند.

اگر از پدر و مادر و قدیمی تر ها سوال کنید حتما یخچال یا جاروبرقی و هر وسیله برقی دیگری داشته اند که در کمترین حالت 20 سال با بهترین کیفیت عمر کرده است. اگر به شما بگویند که تمام این تجهیزات با کیفیت،از تولیدات ایران بوده اند برای نسل جدید بسیار تعجب آور است.یخچال های که بعد از این همه سال بر اساس اکسید شدن دچار پوسیدگی بدنه شده اند اما هم چنان عین روز اول سرد می کنند. جاروبرقی هایی که بعد از 20 سال همچنان زورآزمایی می کنند و کلی تجهیزات دیگر که همه گی راجع به آنها شنیده ایم.

اما امروزه اگر سری به تعمیرگاه های لوازم خانگی محله یا شهرتان بزنید با انبوهی از برد های ماشین لباسشویی، یخچال ، تلویزیون و… رو به رو می شوید. برای خرید تجهیزات تحقیقات زیادی انجام می دهیم و هزینه زیادی هم می کنیم ولی در نهایت با جمله تجهیزات برقی شانسی هست خودمان را برای معیوب شدن آماده می کنیم!

کیفیت اتفاقی نیست…

این مسیری که ما اکنون در آن قرار گرفته ایم دلایل بسیار زیادی دارد که همه آن در این مطلب نمی گنجد!!! به نظر شخص بنده بخش کمتر آن وظیفه مردم می باشد و چاره ای نیست که حداقل به مدیریت این بخش که تحت کنترل مردم است بپردازیم و فعلا امیدی به بهبود این مسیر از طریق مدیرانی که شرح وظایف مختلفی برای بهبود این سیستم دارند نیست.

از طرفی طراحان و تولید کنندگان تجهیزات بعضا برد هایی را روانه بازار می کنند که از نظر استاندارد دارای مشکلات بسیار زیادی است هر چند این افراد نیز بعد از 2 یا 3 سال فعالیت اعتبار خود را از دست می دهند ولی همچنان در ذهن مشتریان و مردم به دلیل خاطره تلخ خرید محصول داخلی ، به شدت بدبین می شوند و متاسفانه این یکی از بزرگترین آسیبی است که متخصیص این حوزه به خود ، همکاران خود و ملت عزیز ایران وارد می کنند.

همه ما وظیفه داریم برای خرید تجهیزات مختلف به طور وسواس گونه همه ابعاد محصول مورد نظر را بررسی کنیم و از خرید تجهیزات بی کیفیت خودداری کنیم و از طرفی با تمام وجود در مقابل تجهیزات بی کیفیت ایستادگی کنیم حتی به تنهایی، مثل قطره آبی که خلاف مسیر رودخانه حرکت می کند! چراکه بعضا عده می گویند اگر ما نخریم مگر درست می شود… جواب بله درست می شود سهم 1 ایرانی در ایران به اندازه یک/هشتاد میلیونیم است هر چند کم ولی تاثیر گذار است.

ما طی سال های اخیر به شدت به بحث کیفیت توجه کرده ایم به گونه ای که کیفیت اولین مولفه ما برای تولید بوده است تا جایی که در مرحله اول سعی کرده ایم یک تجهیز مثل کلید یک لامپ تا سال های سال وظیفه خود را به خوبی انجام دهد بعد به فکر کنترل از را دور و کنترل از بستر اینترنت هستیم.

ما در مرحله اول تلاش می کنیم تجهیزات وظیفه اصلی خود را به درستی و با اطمینان کامل انجام دهند مثلا یک جاروبرقی در مرحله اول باید با تمام قدرت عمل مکش را انجام دهند و عمر موتور آن بسیار طولانی باشد بعد از آن به فکر قرار دادن دکمه لمسی روی دسته جاروبرقی باشیم!

حضور بیش از 10 سال شرکت آریا تراشه در عرصه تولید تجهیزات الکترونیک به گونه ای بوده که هیچ دستگاهی به دلیل خرابی و مشکلات مرجوع نشده است

یک پاسخ به “تجهیزات برقی شانسی نیست!”

  1. Avatar رمضان گفت:

    عالی!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *